Fluke 750P2000 Pressure Module
Model: 750P2000 | UPC: 095969673419
Downloads: datasheet
Fluke 750P2000 Pressure Module
Model: 750P2000
This 750 Gage Pressure Module has a range of 0 0 to 2000 psi (0 to 140 bar).
Availability 1 to 2 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your 750P2000 Pressure Module
Recommended Accessories
Fluke 750P2000 Offers
Specifications
Specifications
  • Parameter/Range:0 to 2000 psi (0 to 140 bar)
  • Burst Rating6:4X
  • Burst Rating6:4X
  • Hi Side Media2:316 SS
  • Hi Side Media2:316 SS
  • Lo Side Media2:N/A
  • Lo Side Media2:N/A
  • Reference Uncertainty4:± 0.0175%
  • Total Uncertainty 1-year (15-35°C):± 0.035%
  • Total Uncertainty 1-year1:± 0.045%
  • Total Uncertainty 6-month (15-35°C):± 0.03%
  • Total Uncertainty 6-month1:± 0.04%
Features
  • 0.025 % reference uncertainty
  • 6-month and 1-year specifications
  • Temperature compensated 0 to 50°C
  • Digital communication to calibrators, no analog losses or errors Broad selection of ranges
  • Gauge, differential, dual range, absolute and vacuum measurement models
What's included with the Fluke 750P2000
Compare Fluke 750P Models:
Differential
750P00 0 to 1 in H2O (0 to 2.5 mBar) 30X Dry Air Dry Air ± 0.15 % ± 0.3 % ± 0.35 % ± 0.25 % ± 0.30 %
750P01 0 to 10 in H2O (0 to 25 mBar) 3x Dry Air Dry Air ± 0.1% ± 0.2% ± 0.3% ± 0.15% ± 0.25%
750P02 0 to 1 psi (0 to 70 mBar) 3x Dry Air Dry Air ± 0.050% ± 0.1% ± 0.15% ± 0.075% ± 0.125%
750P22 0 to 1 psi (0 to 70 mBar) 3x 316 SS Dry Air ± 0.050% ± 0.1% ± 0.15% ± 0.075% ± 0.125%
750P03 0 to 5 psi (0 to 350 mBar 3x Dry Air Dry Air ± 0.02% ± 0.04% ± 0.05% ± 0.035% ± 0.04%
750P23 0 to 5 psi (0 to 350 mBar) 4x 316 SS Dry Air ± 0.02% ± 0.04% ± 0.05% ± 0.035% ± 0.04%
750P04 0 to 15 psi (0 to 1 bar) 3x Dry Air Dry Air ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P24 0 to 15 psi (0 to 1 bar) 4X 316 SS Dry Air ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
Gage
750P05 0 to 30 psi (0 to 2 bar) 4x 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P06 0 to 100 psi (0 to 7 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P27 0 to 300 psi (0 to 20 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P07 0 to 500 psi (0 to 35 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P08 0 to 1000 psi (0 to 70 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P09 0 to 1500 psi (0 to 100 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P2000 0 to 2000 psi (0 to 140 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
High
750P29 0 to 3000 psi (0 to 200 bar) 3x 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P30 0 to 5000 psi (0 to 340 bar) 3x 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
750P31 0 to 10000 psi (0 to 700 bar) 2x 316 SS N/A ± 0.0175% ± 0.035% ± 0.045% ± 0.03% ± 0.04%
Absolute
750PA3 0 to 5 psia (0 to 350 mBar) 4X 316 SS N/A ± 0.03% ± 0.06% ± 0.07% ± 0.05% ± 0.06%
750PA4 0 to 15 psia (0 to 1 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.03% ± 0.06% ± 0.07% ± 0.05% ± 0.06%
750PA5 0 to 30 psia (0 to 2 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.03% ± 0.06% ± 0.07% ± 0.05% ± 0.06%
750PA6 0 to 100 psia (0 to 7 bar) 4X 316 SS N/A ± 0.03% ± 0.06% ± 0.07% ± 0.05% ± 0.06%